AKTUALNA LICENCJA

Shihan A.Krawontka

shihan1.jpg

KADRA SZKOLENIOWA

kadra.jpg

6 dan A.KRAWONTKA

Klaudia KOWALSKA I m.

kk.jpg

TRENERZY/WYCHOWAWCY

oboz_wapienne.jpg

SHIHAN I MISTRZYNIE

MARLENA MEDALISTKĄ 2021

marlena_modul.jpg

MONIKA,ZOFIA,MARLENA

monikazofiamarlena.jpg

ODWAŻNA MISTRZYNI

kkowalska1.jpg

V-ce Mistrzyni Polski 2020

544m1.jpg

OBÓZ RYTRO - 2019

rytro2019.jpg

KAROL i MIKOŁAJ 2020

Karolina i Nadia 2019

dsc05210m.jpg

EGZAMIN KARATE 2019

egz2019.jpg

PUCHAR POLSKI 2018

2a.jpg

AWF KRAKÓW 2018

V-ce MP i brąz ME 2018

20180921_195656mod.jpg

MISTRZOWIE KARATE

mistrzowie_karate-m.jpg

Szymon i Klemens

211936.jpg

Kamila Nowak V-ce ME '17

LETNI OBÓZ KARATE

Shihan i Prezydent

Tort Nika

tortnikadmo.jpg

NAJPOPULARNIEJSI SPORTOWCY

Najlepsi sportowcy '16

Mistrzynie KUMITE

Mistrzowie KATA

Puchar Solny

ME Estonia 2015

TURNIEJ/EGZAMIN NKSKK

Gazeta Krakowska

WAPIENNE 2012

Grupa dziecięca egz.

II SEMINARIUM KRAKÓW

Kraków 2011 AWF

Shihan i Sensei 03.02.12r

Egzamin 22.01.2012r.

 
Czarny Pas

ImagePoczątkowo były tylko białe, brązowe i czarne pasy, jednak z czasem dodano nowe kolory lepiej obrazujące stopień zaawansowania ucznia.

  

Stopnie szkoleniowe Kyu:

10 kyu - pas biały
9 kyu - pas biały z niebieskim pagonem
8 kyu - pas niebieski
7 kyu - pas niebieski z żółtym pagonem
6 kyu - pas żółty
5 kyu - pas żółty z zielonym pagonem
4 kyu - pas zielony
3 kyu - pas zielony z bršzowym pagonem
2 kyu - pas brązowy
1 kyu - pas brązowy z czarnym pagonem

Stopnie mistrzowskie:

1. Sho-dan czarny z 1 złotym pagonem
2. Ni-dan czarny z 2 złotymi pagonami
3. San-dan czarny z 3 złotymi pagonami
4. Yo-dan czarny z 4 złotymi pagonami
5. Go-dan czarny z 5 złotymi pagonami
6. Roku-dan czarny z 6 złotymi pagonami
7. Shichi-dan czarny z 7 złotymi pagonami
8. Hachi-dan czarny z 8 złotymi pagonami
9. Ku-dan czarny z 9 złotymi pagonami
10. Ju-dan czarny z 10 złotymi pagonami

Pasy w karate kyokushin
Zawiązanie pasa nad centrum energii psychicznej i fizycznej - hara jest symbolicznym gestem oznaczającym połączenie umysłu i ciała. Kolory pasów nie są przypadkowe. Symbolizują powolny postęp, przechodzenie z jednego etapu na drugi, opanowanie własnego umysłu, ciała i emocji. Ich symbolika wiedzie w kierunku indyjskiej jogi, przypomina, że karate nie jest tylko fizycznym treningiem lecz filozofią życia, która ma swoje źródła we wschodnim pojmowaniu prawdy i rzeczywistości.
Idea kolorowych pasów pochodzi z judo. Opracował ją Kano Jigoro. Ojciec japońskiego karate Gichin Funa-koshi zaadoptował ją do karate, wprowadzając jednak pewne zmiany - miejsce subiektywnej oceny ucznia przez nauczyciela zajął egzamin.
Początkowo były tylko białe, brązowe i czarne pasy, jednak z czasem dodano nowe kolory lepiej obrazujące stopień zaawansowania ucznia.

 

 BIAŁY PAS
        Biel odbija wszystko i nie przyjmuje niczego. Zawiera bowiem w sobie całą gamę kolorów. Symbolizuje nadzieję, czystość, entuzjazm, możliwość zdobycia i przyjęcia wszystkiego. Podobnie jak czerń, w swojej najczystszej formie nie występuje w przyrodzie. Wraz z pierwszym treningiem biały pas traci swoją biel. Wchłania pot i kurz, powoli zmienia swoją dziewiczą, czystą barwę. Oprócz pasa czarnego, jest on chyba najważniejszy w życiu karateki. Od niego rozpoczyna się powolna wspinaczka w górę. Każdy, kto otrzyma swój pierwszy pas powinien się nim cieszyć. Powinien trenować w skupieniu i spokoju, uczyć się etykiety, właściwej postawy i wytrwałości. Nawet największy mistrz też kiedyś nosił biały pas.

POMARAŃCZOWY PAS
        Po kilku miesiącach treningu biały pas zmienił swój kolor, pociemniał. Nadszedł moment aby przejść na kolejny etap i rozwiązać nowe problemy. Tak jak pomarańcz odpowiada materii, muladhara czakra i elementowi ziemi, tak trening pomarańczowego pasa związany jest z zachowaniem równowagi, poczuciem stabilności, nauką kontrolowania własnego ciała, postawy, pracą stóp i nóg. W niektórych krajach pas ten się pomija i uczniowie otrzymują od razu pas niebieski.

NIEBIESKI PAS
        Wraz z otrzymaniem niebieskiego pasa uczeń rozpoczyna nowy etap -miękkiego dostosowania się, płynności ruchów, giętkości ciała. W Japonii ten etap nazywa sięmizu-iro-obi- "stopień koloru wody". Symbolizuje płynność przepływającej wody i wiąże się z Svad-hishthana czakra. Woda pozostaje niezmienna bez względu na to, czy jest cicho szemrzącym strumieniem, spienioną rzeką, czy oceaniczną falą. Woda nie stawia oporu, zawsze ustępuje z drogi, ale tylko po to, by otoczyć i wypełnić. Dostosowuje się do kształtu filiżanki i miękko poddaje się twardej skale, po to by po jakimś czasie j ą skruszy ć... Trening błękitnego pasa to nauka miękkości, elastyczności, koordynacji techniki i wyczucia ciosu przeciwnika, dostosowania się do niego. To także przezwyciężenie pokusy aby zmniejszyć intensywność treningu, uciec od monotonii i jednostajności. To pierwsza poważna lekcja panowania nad sobą i stanem swojego umysłu. Prawdziwie niebezpieczny jest ten, kto nie okazuje gniewu!

ŻÓŁTY PAS
        Po sześciu miesiącach solidnego treningu z "niebieskim pasem" można otrzymać pas żółty. Kolor żółty wiąże się z manipura czakra i elementem ognia. Związany jest z punktem, o którym tak dużo się mówi w japońskiej filozofii i samurajskiej tradycji sztuk walki. To szczególne miejsce, umieszczone w dolnej części brzucha jest magazynem psychicznej i fizycznej energii człowieka. Każdy, kto pragnie zdobyć ten pas, powinien sobie uświadomić, że siła mentalna jest nie mniej ważna od fizycznej. Prawdziwa siła zależy bowiem od mentalnej stymulacji i pracy umysłu nad ciałem. Karate, to coś więcej niż rozwój fizyczny.

KOLORY WYŻSZYCH STOPNI
        "Nie popadaj w dumę. Skromność jest mądrością. Pycha - ignorancją. Unikaj spadającej skały, uciekaj, gdy przeczuwasz niebezpieczeństwo. Nie postępuj nierozważnie; woda zawsze podążą w dół".

ZIELONY PAS
        Zieleń jest mieszaniną żółtego (element ognia) i niebieskiego (element powietrza i pustki). Odpowiada mu usytuowana w pobliżu serca Anahata czakra. Zielony pas, lub trzecie i czwarte kyu to nauka panowania nad sobą i rozwijanie pozytywnego stosunku do ludzi i świata. Trudność tego etapu polega na tym, aby z całą mocą uświadomić sobie, że siła bez mądrości i współczucia jest jedynie destrukcją. To czas w którym trzeba zrozumieć, że nigdy nie pozna się całej prawdy i, że we wszystkim co nas otacza kryje się znacznie więcej niż mogą dostrzec oczy. To także czas by pomyśleć o diecie! W dzisiejszych czasach człowiek spożywa o wiele za dużo czerwonego mięsa. Jeśli nie można go całkowicie wykluczyć z jadłospisu, warto je choć trochę ograniczyć, a w to miejsce wprowadzić więcej "zielonych potraw" -surowych jarzyn i owoców. W pewnym sensie jest się tym, co się je. Nie można być jednak niewolnikiem żadnej diety. Zielony pas to dojrzałość, mądrość i miłość.

BRĄZOWY PAS
        Brązowy pas znakomicie czuje swoje ciało, doskonale opanował wszystkie techniki. Potrafi wyjaśnić je młodszym kolegom jasno i precyzyjnie. Spokój i jasność płyną z własnego doświadczenia. Brązowy to mieszanina czerwonego, żółtego i niebieskiego - zadanie "brązowego pasa" to zachowanie równowagi między ciałem, duchem i duszą.

CZARNY PAS
        Czarny jest kolorem siły. Powiązany z kolorem ciemnoniebieskim i piątym czakramem wykracza poza fizyczność i cielesność. Każdy, kto otrzymał czarny pas powinien wejrzeć w siebie, zadać sobie pytanie - Czy jest dostatecznie dojrzałym, zdać sobie sprawę ze stanu własnego umysłu. Można oszukać wszystkich lecz nie siebie. Zostało jeszcze wiele do zrobienia. Mistrzem zostaje ten, kto nie zaprzestaje.

<wykorzystano ogólnie dostępne mądrości>

 

 
2022 ©